MiziPOS Eğitim Videoları

Uygulama: MiziPOS-İstemci
Kullanıcı: Garson

Garson Girişi

Garsonlar, işletme yöneticisi tarafından belirlenen yetkiler (örneğin satış noktası açabilme, izin verilen oranda indirim yapabilme, ürün ikram edebilme gibi) dahilinde işlem yapabilirler.

Garson Giriş yapacak garson, öncelikle ekranın en sağındaki bölümde yer alan kullanıcı adını, aşağı açılır listeden seçmelidir.

Şifre Garsonlarına cirodan prim veren işletmelerde hangi garsonun ne kadarlık bir ciro yaptığının belirlenebilmesi için sisteme girişte her garson kendi şifresini kullanmalıdır.

Bölüm-Masa-Adisyon

Bölümlerdeki masaları, masalardaki açık adisyon sayısını, açık adisyonlardaki toplam tutarları, masada oturan konuk sayısını görüntüleyin.

Bölüm Restorandaki bölümlerden, masa açmak istediğiniz bölümü seçin.

Masa Seçtiğiniz bölümdeki masalar arasından konuğunuzu oturduğu masayı seçin.

Adisyon Aç: Masada açık adisyon yoksa adisyon açma seçeneği görünür. Menüde "Adisyon Aç" düğmesine basın. Karşınıza çıkan formda "Konuk sayısı" bilgisini ve "Not" alanlarını doldurup "Oluştur" düğmesine basın.

Adisyon Seçme

Bir masada birden fazla açık adisyon olabilir. Masayı seçerek, seçtiğiniz masadaki açık adisyonları ekranın ortasında aşağıya doğru sıralanan sekmeler halinde görebilirsiniz.

Adisyon No Masada açık adisyonlara ait sekmenin düğmesinde adisyonun tekil numarası (örneğin 13278 gibi) görüntülenir.

Kalan Tutar Aynı düğmede adisyona ait ödenecek toplam tutar (örneğin ₺13.45 gibi) görüntülenir.

Adisyon Düğmeleri

Seçtiğiniz bir adsyonda yapabileceğiniz eylemlere ilişkin düğmeler sol tarafta aşağıya doğru sıralanır.

Bölümler Ana ekrandaki bölümler sekmesine dönebilirsiniz.

Adisyon Aç Masada yeni bir adisyon açabilirsiniz.

Masa Değiştir Seçtiğiniz adisyondaki tüm bilgileri, aynı veya farklı bir bölümdeki başka bir masaya, tek tuşla aktarabilirsiniz.

Adisyon Birleştir Aynı veya başka bir masadaki adisyonu seçtiğiniz adisyonla birleştirebilirsiniz.

Sipariş Gönder Sağdaki ürün kategorileri ve düğmeleri yardımıyla seçtiğiniz ürünleri adisyona ekleyebilirsiniz. Sipariş kesinleşince ürünleri ilgi mutfaklara tek tuşla gönderebilirsiniz.

Ödeme Al Ödeme alma ekranına geçebilirsiniz. Konuklardan ayrı ayrı (Alman usulü), konuk sayısına eşit bölerek veya tek kişiden ödeme alabilirsiniz.

Yazdır Seçtiğiniz adisyona ait tüm bilgileri içeren dökümü ağ üzerindeki paylaşılan veya bilgisayarınıza bağlı fiş yazıcıdan alabilirsiniz.

Masa Değiştirme

Konuğunuz oturduğu masayı değiştirmek istediğinde, aynı veya farklı bölümde yer alan taşınmak istediği yeni masayı seçip, açılmış adisyonu tüm ürünleri ile birlikte yeni masaya devredebilirsiniz.

Önce taşınacak masayı seçin. Ardından taşınacak adisyonu seçin. Sol menüdeki 'Masa Dğiştir" düğmesine basın.

Taşınacak bölümü ve masayı belirleyin. Adisyon bilgilerinin yeni masaya göre güncellendiğini göreceksiniz.

Adisyona Ürün Ekleme

Sipariş vermek isteyen konuğunuz için açılan adisyonu seçin. Ürünler kategorilerinden sipariş verilen ürünü, miktarını (porsiyon, adet gibi), notlarınızı (örneğin gevrek olsun gibi), ürün seçeneklerini veya opsiyonel yan ürünleri girin. 

Ürün ekleyeceğiniz adisyonu seçin. Ortadaki menüde ürün kategorileri yer alır. Ürünün yer aldığı önce üst kategoriyi ve ardından alt kategoriyi seçin.

Alt kategorideki tüm ürünler en sağda sıralınır. Ürünü seçin miktarı, notlarınızı ve opsiyonları girin 'Ekle' düğmesine basın.

Ürün Arama

Adisyona eklemek istediğiniz ürünün adını yazıp arayarak ulaşabilirsiniz.

Ürün eklemek istediğiniz adisyonu seçin. İmleci ekranın sağ üst köşesindeki 'Ürün Ara' alanına getirin. Kullanmayı tercih etmişseniz sanal tuş takımı otomatik olarak ekranda görünecektir.

Dilerseniz sanal tuş takımını veya bilgisayarınıza bağlı gerçek tuş takımını kullanarak aradığınız ürünü yazmaya başlayın. Girdiğiniz harflere uygun ürünler otomatik olarak sıralanır.

Siparişi Gönderme

Tek tuşlama ile adisyona ekledeğiniz tüm ürünlerin ilgili mutfak veya mutfaklarca hazırlanmasını başlatabilirsiniz.

Adisyonu seçin. Sipariş edilen ürünleri adisyona ekleyin. Henüz mutfaklara göndermediğiniz ürünleri kırmızı renkli 'X' düğmesine basarak iptal edebilirsiniz.

Sipariş kesinlik kazanınca sol menüdeki 'Sipariş Gönder' düğmesine basın. Siparişiniz ürünleri hazırlayacak mutfaklara otomatik olarak iletilir.

Adisyon Birleştirme

Birden fazla açık adisyonu seçerek tek adisyonda toplayabilirsiniz. Böylece, isterlerse farklı masalarda oturan konukların ödemelerinin tek adisyonda toplanmasını sağlayabilirsiniz.

Önce üzerinde birleştirilmesini istediğiniz adisyonu seçin.Diğer adisyonu seçin. Sol menüdeki 'Adisyon Birleştir" düğmesine basın. 

Karşınıza çkan ekrandan birleştirilecek ikinci adisyonun yer aldığı bölümü seçin. Seçilen bölümdeki açık adisyonlar sıralanacaktır.

Birleşmiş Adisyonu Bölme

Herhangi bir nedenle (örneğin konuklarınız fikirlerini değiştirdiğinde veya hatalı seçim yaptığınızda), birleştirilmiş adisyonların tekrar eski haline getirilmesini sağlayabilirsiniz.

Önce üzerinde birleştirme yaptığınız adisyonu seçin.

Ardından sol menüdeki 'Adisyon Böl' düğmesine basın.

Ürün İptali ve İadesi

Adisyonu ilgili mutfaklara gönderdikten sonra siparişteki ürün değiştiremezsiniz. Ancak iade nedeni belirterek iade edilmesini sağlayabilirsiniz.

İptal Henüz göndermediğiniz ürünleri, ürünün solundaki kırmızı 'X' düğmesine basıp iptal edebilirsiniz.Böylece sipariş mutfağa iletilmemiş olur.

İade Sol menüdeki 'Ürün İade et' düğmesine basıp İade edilecek ürünleri seçin. Sistem yöneticisi tarafından daha önce belirlenen iade nedenlerinden birini seçin. 

Ürün Durumu

Adisyonda yer alan ürünlerin solundaki yuvarlak içindeki düğmeler ürünün durumunu simgeler.

Kırmızı renkli 'X' işaretli düğme sipariş etmek üzere adisyona eklenmiş üründür. 'X' düğmesine basılırsa iptal edilir.

Mutfağa iletilmiş ürünlerin solunda ise kağıt uçak simgesi olur. Bu ürünler sadece iade edilebilir.

Mutfak tarafından servise hazır hale getirilmiş ürünlerin solunda yeşil renkli içinde OK işareti olur. Bu düğmeye basıldığında rengi değişir ve ürünün masaya servis edildiği anlaşılır.

Adisyon Bilgileri

Açılan bir adisyondaki konuk sayısı, notlar ve ödeme bilgilerini dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Bilgilerini değiştirmek istediğiniz adisyonu seçtikten sonra adisyonun en üstünde sağ köşede yer alan kalem simgesine basın.

Karşınıza çıkan ekranda konuk sayısını, notları ve ödeme şeklini değiştirip 'Kaydet' düğmesine basın.

Eşit Ödeme Alma

Hesap kapatırken bakiyenin konuk sayısına eşit bölünerek ödenmesi istendiğinde...

Sol menüden 'Ödeme Al' düğmesine basın. (Bilgi: 'Ödeme Al' a basılmış ise artık 'Masa Değiştir' ve 'Adisyon Birleştir' düğmeleri görüntülenmez). Açılan ekranda sağ alttaki 'Eşit Böl' düğmesine basın.Kişi sayısı kadar ödeme sekmesi oluşturmak için + veya - düğmelerine basın.

Bakiyenin açtığınız ödeme sekme sayısına bölündüğünü göreceksiniz.Ödeme sekmesi seçip, sol menüden ödeme tipini seçin, ödenecek miktar girin. Adisyon bakiyesi kadar ödeme aldığınızda adisyon kapanır.

Ayrı Ödeme Alma

Adisyondaki ürünlerin konuk bazında ayrı ayrı ödenmesi (Alman usulü) istendiğinde...

Sol menüden 'Ödeme Al' düğmesine basın. (Bilgi: 'Ödeme Al' a basılmış ise artık 'Masa Değiştir' ve 'Adisyon Birleştir' düğmeleri görüntülenmez). Açılan ekranda sağ alttaki 'Ayrı Ödeme' düğmesine basın. Kişi sayısı kadar ödeme sekmesi oluşturmak için + veya - düğmelerine basın.

Ödeme sekmesine basın. Soldaki ürünlerin yanında yer alan sarı renkli -> düğmesine basarak ürünleri ödeme sekmesine taşıyın. deme sekmesi seçip, sol menüden ödeme tipini seçin, miktarı girin. Adisyon bakiyesi kadar ödeme aldığınızda adisyon kapanır.

Siparişleri Takip Etme

İşletmedeki tüm satış noktalarından girilen tüm siparişleri veya garson bazında girilen siparişlerin durumunu görmek için...

Giriş sayfasında, en üstte yer alan menüden 'Siparişler' düğmesine basın. Kendi siparişlerinizi sıralamak için 'Siparişlerim' düğmesine, tüm siparişleri sırlamak için 'Tüm Siparişler' düğmesine basın.

Siparişler oluşturuldukları saate göre sıralanır. Sipariş edilen ürün ilgili mutfak tarafından servise hazır hale getirilen ürün için 'Hazır' ifadesi yer alır. Ürünü servis ettiğnizde 'Hazır' yazan yere basın.

Müşteri Kayıtlarına Erişim

Sistemde kayıtlı bir müşteriye ait bilgilere erişmek, bilgilerini güncellemek, mevcut müşteirye yeni sipariş girmek veya yeni müşteri kaydı oluşturmak için ana menüden 'Müşteriler' düğmesine basın.

Müşteri Bilgileri Sistemde kayıtlı müşterilere ait telefon numaraları adı soyad, sevkiyat adresleri (sınırsız), geçmiş ve güncel tüm siparişlerine ait bilgiler saklanır.

Müşterine, ekranın ortasındaki simgelerden en sağdakine basarak listeden veya telefon numarası girip ortadaki mercek simgesine basıp aratarak ulaşabilirsiniz.

Paket Servis Siparişi Alma

Bilgisayarınıza CallerID cihazı bağlı ise paket servis numaranıza gelen aramada arayan müşterinizin kayıtlı bilgileri otomatik olarak açılır.

Gelen çağrının numarası saat bilgisinin yer aldığı alanda görüntülenir. Bu düğmeye basıldığında müşteri kayıtlarına ulaşılır. Dilerseniz müşteri kayıtlarını düzenleyebilirsiniz. Varsa mevcut siparişlerini veya müşterinin geçmişte verdiği siparişlere ilişkin özet bilgilerini görebilirsiniz.

Yeni sipariş oluşturmak için sağdaki 'Yeni Sipariş' düğmesine basın. Açılan ekrandan siparişi hangi kuryenin teslim edeceğini belirleyin, müşterinin sevkiyat adresini seçin, ödeme şeklini belirleyin ve otomatik olarak açılacak olan adisyona ürünleri ekleyip mutfaklara gönderin.

Uygulama: MiziPOS-İstemci
Kullanıcı: Mutfak

Mutfak Çalışanı Girişi

Mutfak çalışanları gelen siparişleri ekrandan görebilir. Siparişi servise hazır hale getirdiklerinde garsonları bilgilendirebilir.

Programa giriş sayfasının solundaki 'Mutfak Girişi' düğmesine basın. Şifre girmenize gerek kalmaksızın mutfağınıza gelen tüm siparişleri ekranda görebilirsiniz. Bilgisayarınıza bağlı tuş takımı ile fareyi veya ayarladıysanız sanal tuş takımını kullanabilirsiniz.

Ürünü servise hazır hale getirdiğinizde garsonların bilgisi olmasını isterseniz şifre girmeniz gerekir. Ekranın üst kısmındaki 'Giriş' düğmesine basın. Karşınıa gelecek ekrandan şifrenizi girin. Şifreniz doğruysa 'Giriş' düğmesinin 'Çıkış' düğmesine dönüştüğünü göreceksiniz.

Mutfak Ayarlarını Değiştirme

Mutfak ayarlarında üretiminden sorumlu olduğunuz ürün kategorilerini ve sipariş listesinin güncelleme sıklığını değiştirebilirsiniz.

'Ayarlar' düğmesine bastığınızda karşınıza çıkan ekranın en üst satırında yer alana siparişlerin sıralandığı ekranın güncellenme sıklığını saniye cinsinden girebilirsiniz.

Bir nedenle (örneğin malzemin tükenmesi gibi) artık üretim yapamadığınız ürün kategorisi olursa belirtebilirsiniz. Böylece garsonlar bu kategoriden yeni sipariş alamayacaklardır.

Adres

Barbaros Mah. Mütevelli Çeşmesi Cad. Emek Sitesi Paşabahçe Blokları, A-Blok No:34/3 D:4 34662
Üsküdar – İstanbul

Mersis

0-8370-4233-6500012